Preskocit navigáciuVYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
August 2018
Po Ut St Št Pi So Ne
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Na Sliači cvičili predsunutí leteckí navádzači


Na Sliači cvičili predsunutí leteckí navádzači
V dňoch 24. až 26. marca sa Výcviková letka Zmiešaného krídla generálmajora Otta Smika Sliač zúčastnila spolu s príslušníkmi 5. pluku špeciálneho určenia Žilina výcviku TACP (Tactical Air Control Party). Vďaka vynikajúcej spolupráci, ktorú majú ozbrojené sily s Armádou Českej republiky, sa na cvičení podieľali aj príslušníci českých špeciálnych jednotiek. Uvedené zamestnanie je v zmiešanom krídle organizované niekoľko krát ročne. Výcvik TACP so zväzkami vzdušných síl je podmienkou, ktorú ustanovuje Severoatlantická aliancia.

Cieľom cvičenia TACP bol nácvik koordinácie a spolupráce príslušníkov pôsobiacich v rámci rôznych organizačných zložiek patriacich do pôsobnosti generálneho štábu. Princípom je vyčleniť (resp. vysadiť) do pozemného priestoru tzv. FAC ( Forward Air Controller – predsunutý letecký navádzač ), ktorého úlohou je zmapovať terén, získať informácie o nepriateľovi a spriatelených jednotkách, popísať cieľ a informovať vlastnú leteckú podporu o najvhodnejšom kurze, výške a čase leteckého útoku na popisovaný cieľ. V súčinnosti s činnosťou FAC boli piloti navádzaní na pozemné ciele.

Denne sa v priestore činnosti vystriedali 3 osádky výcvikovej letky a každý let trval približne jeden a pol hodiny. Príslušníci letky hodnotili cvičenie nanajvýš pozitívne a do budúcnosti vyjadrili plán v ňom pokračovať a to aj v rámci spoločného zamestnania s Vrtuľníkovým krídlom generálplukovníka Jána Ambruša Prešov súčasne.

Na Sliači cvičili predsunutí leteckí navádzačiNa Sliači cvičili predsunutí leteckí navádzačiNa Sliači cvičili predsunutí leteckí navádzači

Autor: zk Sliač , Foto: zk Sliač - Dátum: 14.04.2015
Čítanosť: 2117
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share