V Nitre padol rekord


V Nitre padol rekord

Základná škola na Topoľovej ulici v Nitre organizovala dňa 26.6.2012 Účelové cvičenie pre svojich žiakov. Pre spestrenie tohto cvičenia pozvalo vedenie školy Skupinu personálneho doplňovania Územnej vojenskej správy Nitra.

 

 

 

 Keďže sa jednalo hlavne o dopoludnie s príslušníkmi Ozbrojených síl Slovenskej republiky, bol pripravený pre žiakov veľmi pestrý a bohatý program. Hneď na úvod bol slávnostný nástup, kde sa deti naučili od veliaceho dôstojníka, ako sa vykonáva činnosť na povely: „Pozor“, „Pohov“, „Vpravo vbok“, „Vľavo vbok“, „Čelom vzad“ a hlavne odpoveď na pozdrav veliteľa „Sláva vlasti vojaci“. Sídlisko Chrenová sa musela v základoch triasť, keď nadšené deti doslova zrevali „Sláva“. Žiakom sa činnosť na veliace povely veľmi páčila, a určite by sme medzi nimi našli adeptov do Čestnej stráže prezidenta SR. Aby sa nám deň dobre vydaril, zvolali sme ešte tri krát hurá a dali sme rozchod na pripravené pracoviská.

V spolupráci s príslušníkmi Vojenského útvaru 4405 Nitra sme pripravili sedem pracovísk, kde sa deti mohli čo najlepšie zoznámiť prácou a poslaním príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Deti mali možnosť si vyskúšať samopal, guľomet, pištol. Malí bojovníci si mohli pochytať, poťažkať či vyskúšať prostriedky spojovacej techniky, chemickej ochrany, samopal či guľomet i nosný modulárny systém.

Veľkému úspechu sa tešilo tentokrát pracovisko zdravotníckej prípravy, kde si možno budúci zdravotníci vyskúšali nosenie raneného na nosidlách, obväzovú techniku, základy prvej pomoci, či prezretie si interiéru vojenskej sanitky.

Samozrejme, že ani tentokrát sme nevynechali, medzi deťmi veľmi obľúbené preskúšanie z telesnej zdatnosti. Dievčatá a chlapci si vyskúšali sed-ľahy, resp. kľuky a za svoju námahu boli odmenení malou pozornosť od vojakov a pomaľovaním tváre maskovacou farbou. Malí bojovníci sa veľmi snažili a predvádzali veľmi pekné výkony, za ktoré by sa určite nehanbili ani dospelí.

Vypísali sme súťaž, kto najviac spraví sed-ľahov (bez časového obmedzenia, ale plynule). Počiatočný rekord bol 60 opakovaní, následne bol prekonaný na 78 a to sme si mysleli, že viac sa snáď posunúť nedá... Opak bol však pravdou. Jeden zo žiakov sa s nami stavil, že rekord prekoná a odmenou mu bude poľná rovnošata. Poľahky prekonal métu 70 opakovaní a zastavil sa až na počte 92!!! Neuveriteľný výkon nám všetkým doslova vyrazil dych. Našťastie pre nás si to s odmenou rozmyslel a postačila mu aj vojenská čiapka a zopár drobností, lebo náhradné oblečenie sme so sebou veru nemali...

Formou prezentácie a krátkych filmov odprezentovaná práca a poslanie príslušníkov OS SR. Prezentácia PrV sa u detí stretla s veľkým záujmom a ohlasom. Všetci so zatajeným dychom sledovali rôzne ukážky techniky a cvičení. V rámci malej diskusie sme odpovedali na veľmi zvedavé a zaujímavé otázky, kde deti zaujímala hlavne činnosť príslušníkov OS SR v zahraničných misiách.

Na koniec tohto Účelového cvičenia nám už nozastalo nič iné, len sa rozlúčiť a zaželať si, aby takýchto dní bolo čo najviac. Podľa nadšenia a záujmu detí o prácu príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky sme odchádzali s veľmi dobrým pocitom a vedomím, že práca vojakov, je pre deti stále veľmi lukratívna a zaujímavá.


V Nitre padol rekord...V Nitre padol rekord...V Nitre padol rekord...V Nitre padol rekord...V Nitre padol rekord...V Nitre padol rekord...V Nitre padol rekord...V Nitre padol rekord...V Nitre padol rekord...V Nitre padol rekord...V Nitre padol rekord...V Nitre padol rekord...V Nitre padol rekord...V Nitre padol rekord...V Nitre padol rekord...V Nitre padol rekord...V Nitre padol rekord...V Nitre padol rekord...V Nitre padol rekord...V Nitre padol rekord...V Nitre padol rekord...V Nitre padol rekord...V Nitre padol rekord...V Nitre padol rekord...

Autor: kapitán Ing. Milan KUBIZNIAK , Foto: kapitán Ing. Milan KUBIZNIAK - Dátum: 27.06.2012
Čítanosť: 36912
Verzia pre tlač

Skočiť na menu