Preskocit navigáciuVYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
Apríl 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  


Vyhlásenie o prístupnosti

POZEMNÁ PÁTRACIA A ZÁCHRANNÁ SLUŽBA ZMIEŠANÉHO KRÍDLA ZASAHOVALA


POZEMNÁ PÁTRACIA A ZÁCHRANNÁ SLUŽBA ZMIEŠANÉHO KRÍDLA ZASAHOVALA

Havária lietadla MiG-29 UBS vracajúceho sa z nácviku strelieb zo strelnice Malacky
bola 18. februára 2013 námetom praktického nácviku pozemnej pátracej a záchrannej služby (PPZS) príslušníkov zmiešaného krídla Sliač.

Podľa svedkov lietadlo začalo prudko klesať, taktiež zaregistrovali padať k zemi padák s pravdepodobným pristátím pilota západne od obce Sielnica.

Cestou operačného dôstojníka Wing Operation Centre zmiešaného krídla Sliač bol dozornému krídla vyhlásený signál „ZÁCHRANA“ pre aktiváciu PPZS. Následne o tom boli upovedomení príslušníci PPZS, ktorí boli v stanovenom čase pripravení na výjazd. Veliteľ PPZS kapitán Drahomír Teplický oboznámil členov skupiny so situáciou a vydal predbežné pokyny. Presun na miesto havárie nebol jednoduchý, keďže tohtoročná nádielka snehu je naozaj bohatá.

Po príjazde na miesto rozvinutia zasiahli najskôr hasiči. Ich úlohou bolo uhasiť horiace trosky havarovaného lietadla. O niečo neskôr vyslobodili záchranári z trosiek lietadla pilota. Zdravotný stav pilota je stabilizovaný. Keďže piloti boli dvaja, jeden sa na základe výpovedí svedkov pravdepodobne katapultoval, vydal veliteľ PPZS pokyn pre pátračov vytvoriť rojnicu a začať pátranie po ďalšom pilotovi. O necelú polhodinu sa im ho podarilo nájsť a stabilizovať jeho zdravotný stav.

Praktický nácvik v zimných podmienkach a v neznámom teréne preveril schopnosti personálu, ale aj techniky záchrannej skupiny. Účelom týchto nácvikov je zefektívniť činnosť PPZS a získať návyky, ktoré prispievajú k včasnému vyhľadaniu človeka a záchrane ľudského života.


POZEMNÁ PÁTRACIA A ZÁCHRANNÁ SLUŽBA ZMIEŠANÉHO KRÍDLA ZASAHOVALAPOZEMNÁ PÁTRACIA A ZÁCHRANNÁ SLUŽBA ZMIEŠANÉHO KRÍDLA ZASAHOVALAPOZEMNÁ PÁTRACIA A ZÁCHRANNÁ SLUŽBA ZMIEŠANÉHO KRÍDLA ZASAHOVALAPOZEMNÁ PÁTRACIA A ZÁCHRANNÁ SLUŽBA ZMIEŠANÉHO KRÍDLA ZASAHOVALAPOZEMNÁ PÁTRACIA A ZÁCHRANNÁ SLUŽBA ZMIEŠANÉHO KRÍDLA ZASAHOVALAPOZEMNÁ PÁTRACIA A ZÁCHRANNÁ SLUŽBA ZMIEŠANÉHO KRÍDLA ZASAHOVALAPOZEMNÁ PÁTRACIA A ZÁCHRANNÁ SLUŽBA ZMIEŠANÉHO KRÍDLA ZASAHOVALA

Autor: zk Sliač - Dátum: 20.02.2013
Čítanosť: 8922
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share