"Deň odvahy" v bunkri BS 8


Príslušníci Regrutačnej skupiny Bratislava v dňoch 28. a 29. mája 2013 pripravili v priestoroch vojenského Bunkra BS-8 v mestskej časti Petržalka - Bratislava pre 85 študentov Gymnázia Alberta Einsteina branno-športové dni pod názvom „Deň odvahy“.

Po zahájení podujatia sa študenti rozdelili do družstiev a s nadšením a nedočkavosťou čakali, čo sa dozvedia a kedy sa dostanú do útrob bunkra. Postupne sa všetci gymnazisti dozvedeli celú históriu od budovania až po súčasnosť od dobrovoľníka a záchrancu bunkra Miroslava KOŠÍRERA, ktorý založil občianske združenie „Zachráňme petržalské bunkre“.

V bunkri sú vystavené zaujímavé fotodokumenty a vojnové artefakty z prvej a druhej svetovej vojny, zahrnuté sú aj dejiny Československej a Slovenskej armády. Mládež takýto druh prednášky veľmi zaujal nakoľko si jednotlivé historické predmety, uniformy a zbrane mohli pozrieť zblízka a hlavne vyskúšať. Súčasťou prehliadky bol aj vojnový cintorín, ktorý je v blízkosti bunkra a v ktorom sú pochovaní vojaci z prvej svetovej vojny.

Okrem informácii z dejín boli pre mládež pripravené aj stanovištia, kde mohli preukázať svoju zdatnosť a presnú mušku. Pri hode „granátom“ na cieľ sa nejeden zapotil, aby trafil aspoň jeden krát. Streľba zo vzduchovky na pevný a sklápací terč zo vzdialenosti 10 m zaujala všetkých nakoľko väčšina z nich strieľala po prvý krát.

Príslušníci regrutačnej skupiny informovali študentov o možnosti ako sa stať profesionálnym vojakom, o štúdiu na Akadémii Ozbrojených síl SR a aj o súčasných Ozbrojených silách SR, ktoré tento rok oslavujú svoje 20. výročie. Zároveň si vyskúšali i taktickú vestu s kevlarovou prilbou.
Medzi študentmi sa našla aj odvážna dievčina, ktorá v taktickej veste s prilbou na hlave a pomaľovanou tvárou vojenskými farbami obehla čestné kolečko okolo bunkra za čo bola odmenená veľkým potleskom.


„Deň odvahy“ v bunkri BS 8„Deň odvahy“ v bunkri BS 8„Deň odvahy“ v bunkri BS 8„Deň odvahy“ v bunkri BS 8„Deň odvahy“ v bunkri BS 8„Deň odvahy“ v bunkri BS 8„Deň odvahy“ v bunkri BS 8„Deň odvahy“ v bunkri BS 8„Deň odvahy“ v bunkri BS 8„Deň odvahy“ v bunkri BS 8„Deň odvahy“ v bunkri BS 8„Deň odvahy“ v bunkri BS 8„Deň odvahy“ v bunkri BS 8„Deň odvahy“ v bunkri BS 8„Deň odvahy“ v bunkri BS 8„Deň odvahy“ v bunkri BS 8„Deň odvahy“ v bunkri BS 8„Deň odvahy“ v bunkri BS 8„Deň odvahy“ v bunkri BS 8„Deň odvahy“ v bunkri BS 8

Autor: rotná Mária BALÁŽOVÁ , Foto: autor - Dátum: 30.05.2013
Čítanosť: 17540
Verzia pre tlač

Skočiť na menu