"Deň odvahy" v bunkri BS-8


     V priestoroch vojenského bunkra BS-8 pripravili príslušníci Regrutačnej skupiny Bratislava dňa 22. októbra 2013 pre 60 študentov Gymnázia Alberta Einsteina, Bratislava  branno-športový deň pod názvom "Deň odvahy".

 

 

 

 

    

     Po zahájení podujatia sa študenti rozdelili do družstiev a s nadšením a nedočkavosťou čakali, čo sa dozvedia a kedy sa dostanú do útrob bunkra. Postupne sa všetci gymnazisti dozvedeli celú históriu od budovania až po súčasnosť od dobrovoľníka a záchrancu bunkra Miroslava KOŠÍRERA, ktorý založil občianske združenie Zachráňme petržalské bunkre.

 

     V bunkri sú vystavené zaujímavé fotodokumenty a vojnové artefakty z prvej a druhej svetovej vojny, zahrnuté sú aj dejiny Československej a Slovenskej armády. Gymnazistov takýto druh prednášky veľmi zaujal nakoľko si jednotlivé historické predmety, uniformy, zbrane mohli pozrieť zblízka a hlavne vyskúšať.

 

     Pre mládež boli pripravené aj stanovištia, kde mohli preukázať svoju zdatnosť a presnú mušku. Pri  hode „granátom“ na cieľ sa nejeden zapotil aby trafil aspoň raz sud, ktorý imitoval nepriateľa. Streľba zo vzduchovky na pevný a sklápací terč zo vzdialenosti 10 m zaujala všetkých, nakoľko väčšina z nich strieľala po prvý krát. Príslušníci vojenskej polície Bratislava si pre študentov pripravili statickú ukážku služobného vozidla, ručných zbraní a techniku zajatia páchateľa.

 

     Súčasťou bola aj prehliadka okolia vojenského bunkra, kde si mohli pozrieť pechotnú priekopu s vystavenými fotodokumentmi, železnú oponu symbolizujúcu pád socialistického režimu, vojenský cintorín, v ktorom sú pochovaní vojaci z 1. svetovej vojny a hraničný kameň, pri ktorom sa dozvedeli o vzniku štátnych hraníc signalizujúcich hraničné pásmo.

 

     V regrutačnom stane sa dozvedeli o súčasných ozbrojených silách SR, ktoré tento rok oslavujú svoje 20. výročie. Študenti sa zaujímali i o  možnosti ako sa stať profesionálnym vojakom a o štúdiu na Akadémii ozbrojených síl.

 

     Zároveň si vyskúšali i novodobú výstroj profesionálneho vojaka – nosný modulárny systém.


BS - 8BS - 8BS - 8BS - 8BS - 8BS - 8BS - 8BS - 8BS - 8BS - 8BS - 8BS - 8BS - 8BS - 8BS - 8BS - 8BS - 8BS - 8BS - 8BS - 8BS - 8BS - 8BS - 8BS - 8BS - 8BS - 8BS - 8BS - 8BS - 8BS - 8

Autor: rotná Mária BALÁŽOVÁ , Foto: Miroslav KOŠÍRER - Dátum: 23.10.2013
Čítanosť: 13593
Verzia pre tlač

Skočiť na menu