Branný pretek 2014 - Prišli, videli, zvíťazili ...


Branný pretek 2014 - Prišli, videli, zvíťazili ...

     Možno aj takto sa dá zhodnotiť účinkovanie študentov Strednej zdravotníckej školy vo Svidníku v poradí už treťom ročníku súťaže „Branný pretek študentov stredných škôl“ organizovaného vo vojenskom výcvikovom priestore Biela Hora neďaleko Michaloviec dňa 9. mája 2014. Podujatie pripravili pre študentov ôsmych stredných škôl Košického a Prešovského kraja Regrutačné skupiny Prešov a Košice Personálneho úradu Ozbrojených síl SR na počesť Dňa víťazstva nad fašizmom.


     Skoro trojkilometrový beh s prekonávaním rôznych prekážok dal nejednému šesťčlennému družstvu v zložení štyria chlapci a dve dievčatá poriadne zabrať. Po stovke metrov si mohli študenti vyskúšať hod granátom na cieľ, každý presný zásah znamenal pre tím cenné body, po niekoľkých metroch behu v členitom poľnom teréne zas museli prekonávať zamorený priestor v maskách a pláštenkách. Takto „zamorení“ museli ešte zvládnuť streľby zo vzduchoviek. Presnosť mušky bola tiež hodnotená bodmi, ktoré pre mnohé družstvá v konečnom súčte znamenali cenu zlata. Pred cieľom na nich ešte čakala zdravotnícka príprava. Za účasti zdravotníkov simulovali poskytnutie prvej pomoci a fixovanie zlomeniny jedného z členov družstva. Ošetreného dali na nosidlá a ako tím prišli do cieľa. Čas na stopkách sa zastavil pri prebehnutí posledného z tímu cieľom.


     Stredoškoláci počas nesúťaženia mali možnosť vidieť profesionálov Samohybného delostreleckého oddielu z Michaloviec počas ukážok výcviku sebaobrany a cvičnej streľby zo samopalu. Tí najakčnejší sa pod vedením profesionálnych vojakov priučili aj základom sebaobrany. Statickou ukážkou vojenskej techniky a výzbroje zaujali príslušníci Vojenskej polície. Dievčatá lákali spojovacie prostriedky, no pre všetkých hádam najväčším lákadlom boli bojové vozidlá pechoty.


     Fyzická zdatnosť, zohranosť študentských tímov ale aj taktika mala rozhodujúce slovo v boji o prvé miesto. Napriek tomu, že ráno vstávali ako prví, škola mala v deň preteku riaditeľské voľno a aj napriek tomu, že štartovali ako poslední, v nadšení nepoľavili, zvíťazili študenti Strednej zdravotníckej školy vo Svidníku. Hod granátom patril Spojenej škole Sečovce, dosiahli najvyšší počet bodov. Chlapci a dievčatá z Gymnázia v Spišskej Starej Vsi boli najlepší v streľbe. Beh patril víťazom zo Svidníka. Družstvá na prvých troch miestach dostali diplomy a prezentačné predmety rezortu, ostatné „Účastnícke listy“. Špeciálnu odmenu obdŕžalo družstvo Gymnázia v Spišskej Starej Vsi za prístup k vypracovaniu „Vedomostného kvízu o OSSR“, samotný podrobne vypracovaný kvíz mal takmer 30 strán.


     Zostáva mi len veriť, že o podujatí budeme počuť aj za hranicami našich krajov a že bojovnosť, chuť víťaziť, ochota obetovať mnohé osobné pre dosiahnutie spoločného cieľa nás privedie k úspechu.


     Všetkým gratulujeme.

 

Celkové poradie a časy družstiev:

 

1. Stredná zdravotnícka škola Svidník /18:53/
2. Gymnázium Trebišov /19:50/
3. Stredná priemyselná škola Prešov /20:19/
4. Obchodná akadémia Košice /21:01/
5. Stredná umelecká škola Prešov /21:42/
6. Gymnázium Spišská Stará Ves /22:21/
7. Spojená škola Sečovce /24:21/
8. Gymnázium Prešov nezúčastnilo sa


Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...Prišli, videli, zvíťazili...

Autor: čat. Alojz MIKULA , Foto: autor - Dátum: 12.05.2014
Čítanosť: 12094
Verzia pre tlač

Skočiť na menu