Preskocit navigáciuVYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
Apríl 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  


Vyhlásenie o prístupnosti

M. Glváč: Naše výcvikové priestory ocenili aj americké špeciálne jednotky


M. Glváč: Naše výcvikové priestory ocenili aj americké špeciálne jednotky

Minister obrany SR Martin Glváč spolu s náčelníkom Generálneho štábu OS SR generálporučíkom Milanom Maximom sa dnes na letisku Sliač zúčastnili na cvičení amerických vzdušných síl US Air Force Europe (USAF E). Približne 73 príslušníkov 7. letky špeciálnych operácií USAF E na Slovensku precvičuje na dvoch unikátnych lietadlách typu CV-22 OSPREY pristávanie v teréne za zlej viditeľnosti a v prašnom prostredí, takzvaný „Brown out“. Letka USAF E zároveň na Slovensku nacvičovala aj lietanie v skupinách, či leteckú streľbu na pozemné ciele.

„Som veľmi rád, že armáda Spojených štátov mohla u nás kvalitne cvičiť. Myslím si, že je to ďalší dôkaz dobrej spolupráce medzi členskými krajinami NATO. Aj toto cvičenie je dôkazom toho, že chceme naše výcvikové priestory ponúkať našim partnerom a spolu cvičiť,“ povedal šéf rezortu obrany Martin Glváč.

Výcvik prebiehal v prízemných výškach a to aj v noci. To, že si americké letectvo vybralo na cvičenie územie Slovenskej republiky nie je žiadnou náhodou. Slovensko je totiž jednou z mála krajín na svete, ktorá disponuje výcvikovými priestormi a aj orografickými podmienkami vhodnými pre tento typ cvičenia.

„Teší nás, že americká strana si na svoje cvičenie vybrala naše výcvikové priestory. Sme totiž jednou z mála krajín, ktorá disponuje vojenským priestorom umožňujúcim výcvik v prašnom prostredí a zároveň aj vhodným typom leteckej strelnice,“ povedal minister obrany Martin Glváč.

Ozbrojené sily SR poskytli americkej strane výcvikové priestory a základnú logistickú podporu s obsluhou na letisku Sliač.

„Chcel by som poďakovať pánovi ministrovi za veľmi dobrú spoluprácu. Je to dôkaz veľmi silného partnerstva, ktoré máme medzi americkými vojakmi a slovenskými vojakmi. Naši vojaci tu mohli cvičiť v reálnych podmienkach. Skúsenosti, ktoré tu získali im pomôžu na misiách,“ uviedol zástupca veľvyslanca Spojených štátov amerických v Slovenskej republike Norman Thatcher Scharpf.

Lietadlá typu CV-22 OSPREY sa nachádzajú na Slovensku prvýkrát a sú akousi kombináciou medzi lietadlom a vrtuľníkom. Unikátna konštrukcia s preklopnými rotormi v sebe kombinujú výhody kolmého vzletu a pristátia vrtuľníka s vysokou rýchlosťou a veľkým doletom turbovrtuľového lietadla. CV-22 OSPREY pôsobili v bojových a záchranných operáciách nad Irakom, Afganistanom a Líbyou. Prvý let V-22 OSPREY sa konal v roku 1989. Zložitá konštrukcia stroja viedla k dlhým rokom vývoja.


11112222333

Autor: hovorkyňa MO SR - Mgr. Martina Balleková , Foto: MO SR - Dátum: 19.08.2014
Čítanosť: 4673
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share